ИТОГИ VIII РЕСПУБЛИКАНСКОГО КОНКУРСА ИСКУССТВ «АКБЕРЕН» СРЕДИ ТВОРЧЕСКИХ ШКОЛЬНИКОВ

2021 году с 29 по 31 октября в офлайн-формате прошёл VIII Республиканский художественный конкурс «Акберен» среди творческих школьников.

Республиканский этап конкурса проводился по 6 номинациям («Ораторское искусство», «Чтение художественной литературы», «Написание сочинения», «Исполнение на народном инструменте», «Состязание акынов-импровизаторов», «Поэтический конкурс»).

94 участников из всех регионов Казахстана состязались за звание победителя и призера конкурса среди учащихся 8-11 класса. Из них дипломами I степени-6 учеников, дипломами II степени-9 учеников, дипломами III степени- 17 учеников и 11 учеников были награждены грамотами.

Для участников и их руководителям организована экскурсия по достопримечательностям и музеям г.Актобе. Кроме этого, проведены релаксационный тренинг для участников и а для руководителей семинар-тренинг на тему «Развитие и совершенствование творческого и эстетического потенциала одаренных детей различными формами и методами ».

 

Шығармашыл оқушылар арасындағы «Ақберен» республикалық өнер байқауының жеңімпаздар мен жүлдегерлер тізімі

Ақтөбе қаласы, 2021 жылғы 29-31 қазан

 

Қатысушының Тегі, Аты Облысы, қаласы, ауданы, тұрғылықты мекен-жайы Мектебі Номинациясы Сыныбы Орны
І дәрежелі дипломдар:
1 Нұраддин Арай Ақтөбе облысы

Ақтөбе қаласы

Ақтөбе қаласы,  №66 орта мектебі Ақындар айтысы 8 1
2 Маруаұлы Александр Ақтөбе облысы

Мәртөк ауданы

Ақтөбе облысы Мәртөк ауданы №4 орта  мектебі Ақындар мүшәйрасы 11 1
3 Серікжан Ақбота Қарағанды облысы

Бұқар жырау ауданы

Бұқар жырау ауданы
Ростовка тірек мектебі
Шешендік, білгірлік сайысы 11 1
4 Сисенбай Нұрай Атырау облысы

Қызылқоға ауданы

Қызылқоға ауданы Мұқыр орта мектебі Көркемсөз оқу 10 1
5 Ли Марк Қостанай облысы Рудный қаласы Б.Майлин ат. № 7 мектеп-гимназиясы Ұлттық аспапта өнер көрсету 9 1
6 Тиллекалиева Акжаркын Батыс Қазақстан обл. Орал қаласы Ә.Молдагұлова атындағы № 38 мектеп-лицейі Эссе жазу 11 1
ІІ дәрежелі дипломдар:
7 Темір Нұрдана Батыс Қазақстан обл. Орал қаласы ДБА С.Сейфуллин ат.11 ОММИ Ақындар айтысы 11 2
8 Болатхан Данияр РББҰ Абай атындағы РММИ Ақындар айтысы 9 2
9 Серікқызы Ақгүл Шығыс Қазақстан обл.

Абай ауданы

Абай атындағы мамандандырылған мектеп-гимназия интернаты Ақындар мүшәйрасы 11 2
10 Имантай Мағзум Павлодар облысы Павлодар қ. Ы.Алтынсарин ат. дарынды балаларға арналған облыстық қазақ гимназия-интернаты Ақындар мүшәйрасы 11 2
11 Қабдырашова Марал Қостанай облысы Амангелді ауданы Тасты ЖББМ Шешендік, білгірлік сайысы 10 2
12 Қожмуханов Рамазан РББҰ Абай атындағы РММИ Шешендік, білгірлік сайысы 9 2
13 Мамарбек Сымбат Қарағанды облысы Бұқар жырау ауданы
Ростовка тірек мектебі
Көркемсөз оқу 11 2
14 Абетей Фатима Алматы қаласы №36 Г Көркемсөз оқу 9 2
15 Қанатбек Алмат Қызылорда облысы Қызылорда қаласы Қызылорда қаласы, Н. Ильясов атындағы №9 мектеп-гимназия Ұлттық аспапта өнер көрсету 9 2
16 Қуат Аружан Алматы қаласы №176 МГ Ұлттық аспапта өнер көрсету 9 2
17 Асқар Асылай Атырау облысы

Атырау қаласы

Атырау қаласы №35 Х. Ерғалиев атындағы мектеп-гимназиясы Эссе жазу 11 2
18 Курбанбай Зейнеп Түркістан облысы Сарыағаш ауданы №74 жалпы орта мектебі Эссе жазу 11 2
ІІІ дәрежелі дипломдар:
19 Сейтімхан Кәусар Ақмола облысы, Бурабай ауданы Щучинск қаласының №9 мектеп-гимназиясы Ақындар айтысы 8 3
20 Ержігіт Дильназ Қызылорда облысы, Шиелі ауданы Шиелі ауданы, №206 орта мектеп Ақындар айтысы 10 3
21 Аушанов Ерсұлтан Маңғыстау облысы Бейнеу ауданы Бейнеу ауданы Сам жалпы білім беретін мектеп Ақындар айтысы 10 3
22 Қуандық Илияс Жамбыл облысы

Байзақ ауданы

Диқан тірек мектебі Ақындар мүшәйрасы 10 3
23 Арғынбаева Ұлпан Нұр -Сұлтан қаласы №87 мектеп - гимназиясы Ақындар мүшәйрасы 9 3
24 Аманғазы Ақнұр Ақтөбе облысы

Ақтөбе қаласы

Ақтөбе облыстық мамандандырылған физика- математикалық мектеп- интернаты Шешендік, білгірлік сайысы 11 3
25 Уәлихан  Арайлым Маңғыстау облысы Ақтау қаласы Маңғыстау ауданы Шетпе лицейі Шешендік, білгірлік сайысы 10 3
26 Болатбеков Бағжан Алматы қаласы №104 ЖББМ Шешендік, білгірлік сайысы 11 3
27 Алланиязова Зарина Нұр -Сұлтан қаласы №80 мектеп -гимназиясы Шешендік, білгірлік сайысы 11 3
28 Жарқын Амантай Шығыс Қазақстан обл. Өскемен қаласы Өскемен қаласы "Дарынды балаларға арналған Жамбыл атындағы облыстық мамандандырылған мектеп-гимназия-интернаты" Көркемсөз оқу 10 3
29 Әбілдаева Мадина Қызылорда облысы

Арал ауданы

Арал ауданы, №83 орта мектеп Көркемсөз оқу 10 3
30 Түйебай  Көркем Маңғыстау облысы Ақтау қаласы  Ақтау қаласы, №21 жалпы білім беретін мектеп Көркемсөз оқу 11 3
31 Кабиденов Дидар Ақмола облысы Степногорск қаласы Қаныш Сәтпаев атындағы № 9 жалпы орта білім беретін мектебі Ұлттық аспапта өнер көрсету 9 3
32 Бақбергенов  Бекарыс Ақтөбе облысы

Ақтөбе қаласы

Ақтөбе қаласы  55 орта мектеп -гимназиясы Ұлттық аспапта өнер көрсету 9 3
33 Жолдыбай Ерзат Шымкент қаласы М.Жұмабаев атындағы№39 жалпы орта білім беретін мектебі Ұлттық аспапта өнер көрсету 9 3
34 Туркестан Малика Шығыс Қазақстан обл.  Жарма ауданы Б. Тұрсынов атындағы орта мектеп Эссе жазу 9 3
35 Абдильдина Нұрбибі Қарағанды облысы

Ақтоғай ауданы

Ақтоғай ауданы
Н. Әбдіров атындағы жалпы білім беретін орта мектебі
Эссе жазу 11 3
36 Әбдібек Нұрай РББҰ Абай атындағы РММИ Эссе жазу 11 3
Грамоталар тізімі
37 Кайдаров Бексултан Павлодар облысы

Екібастұз қаласы

Екібастұз қаласы №22 мектеп-гимназиясы Ақындар айтысы 11 гр
38 Сәуірхан Сұлтан Түркістан облысы Отырар ауданы Ш.Қалдаяқов мектеп-гимназия Ақындар айтысы 10 гр
39 Ширмеден Ақбота Атырау облысы

Сырым ауданы

Ж.Досмұхамедов атындағы мектеп-бөбекжай-балабақша кешені Ақындар мүшәйрасы 10 гр
40 Жолдасбай Жанерке Маңғыстау облысы Ақтау қаласы  Ақтау қаласы, №21 жалпы білім беретін мектеп Ақындар мүшәйрасы 10 гр
41 Байсейіт Арай Жамбыл облысы

Жамбыл ауданы

Жамбыл ауданы Айша Бибі орта мектебі Көркемсөз оқу 9 гр
42 Мейримханова Арайлым Қостанай облысы Рудный қаласы № 19 ЖББМ Көркемсөз оқу 9 гр
43 Тамбай Арайлым Атырау облысы

Атырау қаласы

Атырау қаласы Н. Тілендиев атындағы Кіші  өнер академиясы Ұлттық аспапта өнер көрсету 9 гр
44 Бекназарұлы Зейінбек Жамбыл облысы

Байзақ ауданы

Байзақ ауданы №1 мектеп гимназиясы Ұлттық аспапта өнер көрсету 9 гр
45 Ескалиева Дильназ Батыс Қазақстан обл.

Орал қаласы

Дарынды балаларға арналған С.Сейфуллина атындағы №11 облыстық мамандандырылған мектеп-интернаты Ұлттық аспапта өнер көрсету 10 гр
46 Серкетай Нұрдаулет Қарағанды облысы

Жезқазған қаласы

Жезқазған қаласы Қ.Сәтбаев атындағы №7 мектеп-лицейі Ұлттық аспапта өнер көрсету 10 гр
47 Абдрахман Диана Жамбыл облысы Жамбыл ауданы Б.Бесбаев атындағы мектеп-гимназиясы Эссе жазу 10 гр
48 Тұрархан Толғанай Павлодар облысы

Павлодар қаласы

Дарынды балаларға арналған Абай атындағы гимназиясы Эссе жазу 10 гр

 

 

 

Шығармашыл оқушылар арасындағы «Ақберен» республикалық өнер байқауының өңірлер бойынша салыстырмалы көрсеткіш рейтингісі

 

Рейтинг номері Аймақтардың атауы Жалпы орын саны  І орын ІІ орын ІІІ орын Жалпы ұпай саны
1 Ақтөбе облысы 4 2 2 8
2 Қарағанды облысы 3 1 1 1 6
3 Атырау облысы 2 1 1 5
3 Қостанай облысы 2 1 1 5
3 Батыс Қазақстан облысы 2 1 1 5
3 Алматы қаласы 3 2 1 5
3 Абай атындағы РММИ 3 2 1 5
4 Шығыс Қазақстан облысы 3 1 2 4
4 Қызылорда облысы 3 1 2 4
5 Маңғыстау облысы 3 3 3
6 Павлодар облысы 1 1 2
6 Түркістан облысы 1 1 2
6 Ақмола облысы 2 2 2
6 Нұр-Сұлтан қаласы 2 2 2
7 Жамбыл облысы 1 1 1
7 Шымкент қаласы 1 1 1
БАРЛЫҒЫ 36 6 12 18  
І орын * 3 + ІІ орын * 2 + ІІІ орын * 1 = жалпы ұпай саны

 

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің «Дарын» республикалық ғылыми-практикалық орталығы 2021 жылғы жұмыс жоспарына сәйкес, ағымдағы жылдың 29-31 қазан күндері аралығында офлайн форматта шығармашыл оқушылар арасындағы VІІІ республикалық «Ақберен» өнер байқауын өткізеді (Бұдан әрі - Байқау).

Байқаудың мақсаты: 8-11 сынып оқушыларының гуманитарлық-эстетикалық ғылымдар саласында кәсіптік қызметін таңдауға шығармашылық қабілетті, өлең жазу, тапқырлық қырын, дарындылығын таныту, олардың ақындық, шешендік шеберлігі, түрлі ұлттық аспапта ойнау, т.б. қолдау көрсетіп, ары қарай дамытуына жол ашу.

Барлық санитарлық-эпидемиологиялық нормаларды сақтай отырып, байқау Ережеге сәйкес үш кезең бойынша өткізіледі:

І кезең – аудандық (қалалық) білім басқармаларымен;

ІІ кезең – аймақтық Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстық білім басқармаларымен, республикалық білім беру ұйымдарымен, «Назарбаев Зияткерлік мектептерінің» ДББҰ ұйымдастыруымен;

ІІІ кезең – республикалық, қорытынды – Ақтөбе қаласының «Шығармашылық Академия» базасында (мекенжайы: Ақтөбе қаласы, Батыс-2 мөлтек ауданы, Мәңгілік Ел көшесі, 4) өткізеді.

Байқаудың ең үздік жеңімпазы мен жүлдегері атану үшін Қазақстанның барлық облыстарынан, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларынан, сондай-ақ, «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ-дан, республикалық білім беру ұйымдарынан 8-11 сынып оқушылары арасында 108 қатысушы бәсекеге түсіп, бақтарын сынайды.

Байқаудың республикалық кезеңі 6 номинация бойынша өтеді:

  1. «Шешендік, білгірлік сайысы» - қазақ тарихы, мәдениеті фольклоры туралы сұрақтарға жауап беру, шешендік өнер тарихын білу, шешен сөйлеу;
  2. «Көркем сөз оқу» – поэзия, проза, драмалық шығармалардан үзінді;
  3. «Эссе жазу»;
  4. «Ұлттық аспапта өнер көрсету» – домбыра , қобыз, жетіген және т.б.;
  5. «Ақындар айтысы»;
  6. «Ақындар мүшәйрасы».

Байқаудың Ережесі www.daryn.kz сайтында көрсетілген.

Байқаудың қазылар алқасы құрамы еліміздің жоғары оқу орындарының ең үздік ғалымдары, ақын, жазушыларынан тұрады.

Байқаудың жеңімпаздары мен жүлдегерлері «Дарын» республикалық ғылыми-практикалық орталығының І, ІІ, ІІІ дәрежелі дипломдарымен, грамоталарымен және бағалы сыйлықтарымен марапатталады.

Байқаудың ашылу салтанаты ағымдағы жылдың 30 қазан,  байқаудың қорытындысы бойынша жеңімпаздарды марапаттау рәсімі 31 қазан күні өткізіледі. Толық ақпарат бағдарламада көрсетілген.

Қатысушылардың келуі күні ағымдағы жылдың 29 қазан, қайту уақыты 31 қазан күндері. Қатысушылардың жатын орны, тамақтануы, жол шығыны жіберуші тараптың есебінен.

Форма 1                                    

Сұраныс

 

Оқушының

аты-жөні

Номинациясы Мектебі Сыныбы Облысы, қаласы,

ауданы

Дайындаған мұғалімі Жетекшінің

аты-жөні,

ұялы телефоны

 

 

 

 

Форма 2                                    

 

Хаттама

 

Өткізілген орны:

Өткізілу мерзімі                                                     «____» __________

Қазылар алқасының төрағасы  ________________________________________________

Қазылар алқасының мүшелері ___________________________________________________

Қатысушының

аты-жөні

Мектебі Сыныбы I кезең II кезең Ұпай саны Жүлделі орны

Қазылар алқасының ескертулері: ________________________________________________

Қазылар алқасының төрағасы: __________________________________________________

Қазылар алқасының мүшелері:_________________________________________________

Ескерту: Қазылар алқасының қолдары қойылып, аты-жөні, атақтары  толық жазылу керек.

Жетекшілер  қазақ тілі мен әдебиет пәнінің  мұғалімдері  болуы  тиіс.

 

ҚР БҒМ «Дарын» РҒПО, Нұр-Сұлтан қ.Мәңгілік Ел көшесі, 8

Байланыс тел.: 57-01-60, 8-747-703-74-07

Дата

Окт 31 2021
Expired!

Метки

Итоги 2020 школьникам

Организатор

Отдел проектной деятельности и творческого развития одареннных школьников
Телефон
8-7172-57-01-60