ЖҮЙРІКТЕН ЖҮЙРІК ОЗАР…

Биылғы жыр додасына еліміздің түкпір-түкпірінен 126 оқушы қатысты. Дәстүр бойынша ауқымды шара Жидебайдағы Абай-Шәкәрім мемориалдық кешенінің ашық амфитеатрында өтті.

Абай оқуларының қорытындысы бойынша 57 оқушы Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің І, ІІ, ІІІ дәрежелі дипломдарымен және алтын, күміс, қола медальдарымен марапатталды. Оның ішінде І дәрежелі дипломға – 12 оқушы, ІІ дәрежелі дипломға – 19 оқушы, ІІІ дәрежелі дипломға – 26 оқушы ие болды.

Сонымен жеңімпаздардың есімімен таныс болайық!

 

І дәрежелі диплом иегерлері:

 

Облысы Қатысушының толық аты-жөні Мектебі Сыныбы Жүлделі орны
1 Жамбыл облысы Кудайберген Хафиза Мақсұт Жылысбаев атындағы №14 орта мектебі 8 1
2 Абай ауданы Қалиева Құралай Абай ауданы, Көкбай атындағы орта мектебі 10 1
3 Шығыс Қазақстан облысы Нуркина Роксолана Шемонаиха ауданы, Ю. А. Гагарин атындағы №3 ЖОББМ 9 1
4 Нұр-Сұлтан қаласы Махмутова Ақнұр Міржақып Дулатұлы атындағы № 68 мектеп-гимнахиясы 8 1
5 Маңғыстау облысы Аушанов Ерсұлтан Бейнеу ауданы, Сам жалпы білім беретін мектебі 10 1
6 Абай ауданы Шалқарқызы Қарақат Абай ауданы, Қарауыл гимназиясы 9 1
7 Ақмола облысы Аленхан Дилназ Степногорск қаласы, дарынды балаларға арналған № 4 облыстық мамандандырылған "Болашақ" мектеп-интернаты 10 1
8 Атырау облысы Қаби Айдана Атырау облыстық дарынды балаларға арналған ұлттық гимназия 11 1
9 Абай атындағы мамандандырылған мектеп-гимназия интернаты Серікқызы Аққу Абай ауданы, "Абай атындағы мамандандырылған мектеп-гимназия интернаты" КММ 11 1
10 Ақмола облысы Рамазан Айым Астрахан ауданы, Өндіріс ауылының жалпы орта білім беретін мектебі 8 1
11 Шығыс Қазақстан облысы Қалимолда Жұлдыз Тарбағатай ауданы, Абай атындағы орта мектебі 8 1
12 Қарағанды облысы Эшкулова Ақшархат №61 жалпы білім беретін орта мектеп 8 1
           
ІІ дәрежелі диплом иегерлері
Облысы Қатысушының толық аты-жөні Мектебі Сыныбы Жүлделі орны
1 Қарағанды облысы Наурызбаева Алина №61 жалпы орта білім беретін мектеп 8 2
2 Маңғыстау облысы Аминова Ақсымбат Мұнайлы ауданы, №3 жалпы білім беретін мектебі 8 2
3 Түркістан облысы Эргашева Элнура Сарыағаш ауданы №4 мамандандырылған дарын мектеп-интернаты 11 2
4 Шығыс Қазақстан облысы Бақытбек Бекжан Өскемен қаласы, ДБА Жамбыл атындағы ОММГИ 8 2
5 Абай облысы Мыңбаева Меруерт   2
6 Алматы облысы Шералиева Ариаш Алматы облысы, Қаратал ауданы , №13 орта мектеп 9 2
7 Қарағанды облысы Қайратова Еркежан Ыбырай Алтынсарын атындағы ЖББМ 8 2
8 "Назарбаев Зияткерлік мектептері" ДББҰ Базарбайұлы Сырсұңқар Қызылорда қ. ХББ Назарбаев зияткерлік мектебі 10 2
9 Жамбыл облысы Шораев Аян Абай атындағы мамандандырылған қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын мектеп-интернаты 8 2
10 Павлодар облысы Дорбетхан Аружан Ақсу қаласы Жамбыл жалпы орта білім беру мектебі 10 2
11 Абай облысы Оразанбаев Еркебұлан   2
12 Түркістан облысы Тасболатова Балнұр Отырар ауданы, Ш.Қалдаяқов мектеп-гимназиясы 9 2
13 Павлодар облысы Сайыпова Асем Ақсу қаласының дарынды балаларға арналған мамандандырылған гимназиясы 10 2
14 Жамбыл облысы Қыдырбай Тоғанай М.Әуезов атындағы мектеп-гимназиясы 8 2
15 Қарағанды облысы Изат Нұрғасыр 61 жалпы білім беретін орта мектеп 8 2
16 Абай атындағы РММИ Қайып Айдана Абай атындағы РММИ 10 2
17 Маңғыстау облысы Жақсылық Гүлдана Түпқараған ауданы, Ж. Мыңбаев атындағы мектеп - гимназиясы 10 2
18 Шығыс Қазақстан облысы Омаргалиев Дидар Зайсан ауданы, Мукарама атындағы орта мектебі 10 2
19 Абай атындағы РММИ Шаймаханбет Арай Абай атындағы РММИ 9 2
 

ІІІ дәрежелі диплом иегерлері

Облысы Қатысушының толық аты-жөні Мектебі Сыныбы Жүлделі орны
1 Алматы облысы Алаудин Сая Алматы облысы, Іле ауданы, №28 орта мектеп 8 3
2 Атырау облысы Елеуова Айзере Саттибековна Атырау облысы Береке орта мектебі 10 3
3 Қостанай облысы Азаматқызы Саяжан Амангелді ауданы, Жасбуын жалпы білім беретін мектебі 8 3
4 Нұр-Сұлтан қаласы Арғынбаева Ұлпан Абай Құнанбаев атындағы №87 мектеп-гимназиясы 9 3
5 Алматы қаласы Саматқызы Даяна №128 ЖББМ 10 3
6 Қостанай облысы Жаңбыршы Томирис Арқалық қ.,Ш. Уәлиханов ат. № 1 жалпы білім беретін мектебі 10 3
7 Солтүстік Қазақстан облысы Аракелова Ангелина М.Айтхожин атындағы №1 орта мектеп» КММ 9 3
8 Абай атындағы мамандандырылған мектеп-гимназия интернаты Орынбекова Айгүл Ержанқызы Абай ауданы, "Абай атындағы мамандандырылған мектеп-гимназия интернаты" КММ 11 3
9 Абай ауданы Оралбаева Ақнұр Абай ауданы, С.Бекбосынов атындағы орта мектебі 10 3
10 Түркістан облысы Закиров Айсұлтан Сайрам ауданы, №33 Шойынбаев атындағы жалпы орта мектебі 10 3
11 Солтүстік Қазақстан облысы Боғдат Бекзат Петропавл қаласы
Абай атындағы мамандандырылған қазақ мектеп-гимназияы
10 3
12 Нұр-Сұлтан қаласы Дархан Дариға №72 мектеп-лицейі 10 3
13 Абай атындағы РММИ Сейітжанұлы Ерасыл Абай атындағы РММИ 9 3
14 Алматы облысы Игерді Ақтолқын Алматы облысы, Еңбекшіқазақ ауданы , Бәйтерек  ОМ 10 3
15 Жамбыл облысы Тулекова Нүргүл Б.Бесбаев атындағы мектеп-гимнзиясы 10 3
16 Қызылорда облысы Ерімбет Зарина №93 орта мектеп 9 3
17 Алматы қаласы Әшімжан Нұрайым №92 мамандандырылған лицей 9 3
18 Шымкент қаласы Ғаппар Шұғыла Б. Момышұлы атындағы №120 жалпы орта білім беретін мектеп 10 3
19 Алматы облысы Еділұлы Асылжан Алматы облысы, Іле ауданы №38 мектеп-гиназия 9 3
20 Қызылорда облысы Алматқызы Гүлім №118 9 3
21 Маңғыстау облысы Романов Нұрқожа Қарақия ауданы, № 7 жалпы білім беретін мектебі 8 3
22 Павлодар облысы Коракова Меруерт Теренкөл ауданы Песчан №2 ЖОББМ 9 3
23 Алматы облысы Дүйсенбекқызы Елігай Алматы облысы, Ескелді ауданы, Б.Жолбарысұлы атындағы  ОМ 10 3
24 Жамбыл облысы Қонақбай Жанерке №1 мектеп-гимназиясы 9 3
25 Қостанай облысы Төреғұл Нұрасыл Жангелдин ауданы, Қ.Қайдосов ат. жалпы білім беретін мектебі 8 3
26 Абай облысы Махсутбек Нұрай Жарма ауданы 8 3

 

1 күн. Еліміздің түкпір-түкпірінен келген ХХІІІ республикалық Абай оқуларының қатысушылары мен жетекшілерін Семей қаласы құшақ жая қарсы алды!

Байқаудың бірінші күні олар Абай облысы әкімінің орынбасары Шалқар Байбековтің қатысуымен Семедегі Абай ескерткішіне гүл шоқтарын қойды.

Сондай-ақ, қатысушылар мен жетекшілер Абай облысының білім басқармасының ұйымдастыруымен биологиялық орталықты аралап, Семей ядролық полигон құрбандарына арналған ескерткішке тағзым етті.

 

2 күн. Бағдарламаға сәйкес Семейден Абайға жол тартқан күн....

Абай ауданының шекарасында Абай ауданының әкімшілігі, білім беру бөлімі барлық қонақтарды құшақ жая қарсы алды. Қатысушылар мен жетекшілер Бөрлідегі Абай және М.Әуезов мұражайына және Сырт Қасқабұлақтағы Абайдың туған жеріне саяхат жасап, «Еңлік-Кебек», Шілікті кезеңдегі театрландырылған көріністерді тамашалады. Жидебайдағы Абай мұражай үйіне де саяхат жасады.

Сонымен қатар, Қарауылдағы Мәдениет үйінде байқаудың ашылу салтанаты ұйымдастырылды. Онда Абай ауданының әкімі Нұржан Абдыкаримов, Абай облысының білім басқармасының басшысы Нұржан Ахметкалиев және «Дарын» РҒПО директор орынбасары Нұрлан Жұмагелді қатысушыларға құттықтау сөз сөйлеп, сәттілік тіледі.

 

3 күн. Қатысушылар Жидебайдағы «Абай-Шәкәрім» мемориалдық кешенінің ашық амфитеатрында, Қарауылдағы мәдениет үйінде және Абай атындағы мамандандырылған мектеп-гимназиясының базасында, сондай-ақ Абай мұражай үйінің алаңында 6 номинация бойынша өнерлерін көрсетті.

«Дарын» республикалық ғылыми-практикалық орталығы 14-17 тамыз күндері Абай облысы, Абай ауданы, «Абай-Шәкәрім» мемориалдық кешенінің базасында жалпы білім беру ұйымдарының 8-11-сынып оқушылары арасында ХХІІІ республикалық «Абай оқуларын» өткізеді.

Байқаудың мақсаты – қазақ халқының әдеби мұрасын насихаттау, оқушылардың классикалық қазақ әдебиетін оқуға қызығушылығын арттыру, Абай мен Шәкәрім шығармашылығын насихаттау, оқушылардың эстетикалық талғамын, шығармашылық қабілеттерін дамыту, ұлы ақындардың поэзиясына, рухани мұрасына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

Ережеге сәйкес, «Абай оқулары» байқауы үш кезеңнен тұрады:

  1. аудандық (қалалық),
  2. облыстық,
  3. республикалық (қорытынды).

Республикалық қорытынды кезеңде 120-дан астам дарынды оқушы 6 номинация бойынша қатыспақ:

  1. номинация – «Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы» номинациясы – Абай өлеңдерін жатқа оқу конкурсы. (Қазылар алқасы бұл номинацияда оқушы жатқа білетін Абай шығармаларының санына байланысты бағалайды).
  2. номинация – «Абайдың қара сөздері» номинациясы бойынша Абайдың қара сөздерін жатқа, мәнерлеп оқу. Бұл номинация бойынша Абайдың қарасөздерін толық білуі бойынша бағаланады.
  3. номинация – «Абайдың ақын шәкірттерінің шығармалары» номинациясы бойынша Шәкерім Құдайбердіұлы, Ақылбай Абайұлы, Мағауия Абайұлы шығармаларын жатқа оқу. Бұл номинация бойынша шығарма мәтіндерін жатқа, мәнерлеп айтуы, толық білуі бойынша бағаланады.
  4. номинация – «Көңілім әнді ұғады» номинациясы – оқушының Абай мен Шәкәрімнің әндері мен күйлерін орындау шеберлігі бағаланады.
  5. номинация – «Жүйріктен жүйрік озар жарысқанда» номинациясы –оқушылардың өз шығармалары (поэзиялық) бағаланады.
  6. номинация – «Ұлылар әлемі» Абай мен Шәкәрімнің шығармашылығына, рухани болмысына қатысты тақырыпқа (ұсынылған тақырыптардан таңдау) эссе жазу.

Қатысушылардың жұмысын білікті қазылар алқасы бағалайды.

Абай оқуларының жеңімпаздары мен жүлдегерлері Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің І, ІІ, ІІІ дәрежелі дипломдарымен және алтын, күміс, қола медальдарымен марапатталады. Сонымен қатар, «Дарын» республикалық ғылыми-практикалық орталығының грамоталары және бағалы сыйлықтары тапсырылатын болады.

Ауқымды шараның салтанатты ашылу рәсімі 15 тамыз күні сағат 18:00-де, ал жүлдегерлерді марапаттау 17 тамыз, сағат 10.00-ге жоспарланған.

=============

Кері байланыс:
мекенжай: Нұр-Сұлтан қ., Мәңгілік Ел даңғ., 8
телефон: +7 (7172) 570-139
e-mail: media@daryn.kz

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 25 шілдедегі №330 жыл сайынғы бұйрығын орындау мақсатында «Дарын» республикалық ғылыми-практикалық орталығы 2021 жылғы 24-27 тамыз күндері аралығында жалпы білім беретін мектептердің білім алушыларының арасында ХХІІ республикалық Абай оқуларын (бұдан әрі – Абай оқулары) өткізді.

Еліміздегі эпидемиологиялық жағдайдың тұрақсыздығына байланысты биыл да Абай оқулары қашықтықтан Zoom платформасы арқылы онлайн режимде ұйымдастырылды.

Абай оқуларына Қазақстанның барлық облыстарынан, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларынан, республикалық білім ұйымдарынан командалар қатысты. Абай оқуларының республикалық қорытынды кезеңіне өз облысының жеңімпазы атанған, Абай шығармаларын жетік білетін, өз мектептерінен озып шыққан талантты 120 оқушы 6 номинация бойынша бәйгеге түсіп бақтарын сынады.

Абай оқуларының өту барысында ашықтықты айқындау мақсатында (ата-аналар мен дайындаған ұстаздары үшін) «Дарын» РҒПО-ның «YouTube» каналында тікелей эфирде трансляция жүргізілді.

Абай оқуларының жеңімпаздары мен жүлдегерлері атанған 55 оқушы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің І, ІІ, ІІІ дәрежелі дипломдарымен және алтын, күміс, қола медальдарымен марапатталды. Оның ішінде І дәрежелі дипломға - 12 оқушы, ІІ дәрежелі дипломға - 17 оқушы, ІІІ дәрежелі дипломға – 26 оқушы ие болды. Сонымен қатар, орын алған оқушыларға бағалы сыйлықтар берілетін болады: құлаққаптар (наушники), смарт-білезіктер және Power Bank зарядтау құрылғылары.

Жеңімпаздар мен жүлдегерлер тізімі төменде көрсетілген.

 

І дәрежелі диплом иегерлері:

Қатысушының               аты-жөні Облысы Мектебі Сыныбы Жүлделі орны
1 ТлектесАйдана Қостанай облысы Восточный жалпы білім беру мектебі 9 сынып 1
2 Кәріпбай Аружан Шығыс Қазақстан облысы ШҚО ББ Абай ауданы бойынша білім бөлімінің «Шәкәрім атындағы орта мектебі» КММ 11 сынып 1
3 Мейрамханқызы Аяулым Шығыс Қазақстан облысы Аягөз ауданы, "Мектеп жанындағы интернаты бар жалпы орта білім беретін №6 мектебі" 8 сынып 1
4 Әзен Аяулым Қызылорда облысы Қазалы ауданы ,№170 мектеп 11 сынып 1
5 Жұмабек Әліби Жамбыл облысы Т.Рысқұлов ауданы, Абай орта мектебі 10 сынып 1
6 Ордабаева Гаухар Ақтөбе облысы Мәртөк ауданы, Кеңсахара орта мектебі 10 сынып 1
7 Қайдаров Бексұлтан Павлодар облысы Екібастұз қ. №22 орта мектебі 11 сынып 1
8 Елеусінов Бекзат Атырау облысы Атырау облысы Исатай ауданы Исатай орта мектебі 10 сынып 1
9 Дусаева Асель Ақтөбе облысы Қобда ауданы, И.Тайманов атындағы гимназия 11 сынып 1
10 Жұмашева Дильназ Атырау облысы Атырау облысы Махамбет ауданы Алға орта мектебі 9 сынып 1
11 Жуматай Айзере Қостанай облысы А.Нұрманов атындағы жалпы білім беру мектебі 9 сынып 1
12 Серикказинова Амина Шығыс Қазақстан облысы Аягөз ауданы, №1 Ақшәулі ЖББОМ 9 сынып 1
ІІ дәрежелі диплом иегерлері:
1 Эшкулова Ақшархат Қарағанды облысы №61 Жалпы білім беретін орта мектеп 9 сынып 2
2 Жақсылық Гүлдана Маңғыстау облысы Түпқараған ауданы, Ж. Мыңбаев атындағы мектеп-гимназия 9 сынып 2
3 Әділғазиева Ақбота РББҰ Абай атындағы РММИ 10 сынып 2
4 Алтынбек Айшабибі Павлодар облысы Екібастұз қ. №33 орта мектебі 10 сынып 2
5 Наурызбаева Алина Қарағанды облысы №61 Жалпы білім беретін орта мектеп 8 сынып 2
6 Бекенова Айпара Шығыс Қазақстан облысы ШҚО ББ Абай ауданы бойынша білім бөлімінің «Көкбай атындағы орта мектебі» КММ 9 сынып 2
7 Бекен Шұғыла Қарағанды облысы №61 Жалпы білім беретін орта мектеп 8 сынып 2
8 Ғайса Ажар Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы, №42 ОМ 8 сынып 2
9 Асылбекова Асема Нұр – Сұлтан қаласы №56 мектеп-лицейі 8 сынып 2
10 Даярбек Санжар Жамбыл облысы Жамбыл ауданы, №5 М.Ломоносов атындағы орта мектеп 8 сынып 2
11 Махсутканова Айғаным Нұр – Сұлтан қаласы А.Құнанбаев атындағы №87 мектеп-гимназиясы 8 сынып 2
12 Несіпбай Шамиль РББҰ Абай атындағы РММИ 9 сынып 2
13 Сәли Аружан Алматы облысы Алматы облысы Жамбыл ауданы Ұзынағаш орта мектебі 11 сынып 2
14 Қамбарғали Елнар Шығыс Қазақстан облысы Риддер қаласы, №14 ОМ 8 сынып 2
15 Хамзина Айару Батыс Қазақстан облысы Казталов ауданы, К. Мендалиев атындағы орта жалпы  білім беретін мектебі 8 сынып 2
16 Сабитова Меруерт Ақмола облысы Ақмола облысы білім басқармасының Атбасар ауданы бойынша білім бөлімі Атбасар қаласының № 7 жалпы орта білім беретін мектебі 8 сынып 2
17 Төлеубай Ұлжан Павлодар облысы Павлодар қ. дарынды балаларға арналған №3 гимназиясы 9 сынып 2
ІІІ дәрежелі диплом иегерлері:
1 Жекебай Тілек Алматы облысы Алматы облысы Көксу ауданы Жетіжал орта мектебі 9 сынып 3
2 Асанқұл Нұрай Жамбыл облысы Меркі ауданы, Тілеміс батыр атындағы №4 жалпы орта білім беретін мектеп 8 сынып 3
3 Нүптеке Иманғали Павлодар облысы Екібастұз қ. "Зерде" мамандандырылған мектебі 11 сынып 3
4 Қуатбай Алтын Қызылорда облысы Қазалы ауданы,№94 мектеп 11 сынып 3
5 Нұртас Балжан Алматы қаласы №180 Жалпы білім беретін мектеп 8 сынып 3
6 Амангелді Іңкәр Жамбыл облысы Меркі ауданы, №44 жалпы орта білім беретін мектеп 9 сынып 3
7 Төлеубай Райымбек Ақмола облысы Ақмола облысы білім басқармасының Көкшетау қаласы бойынша білім бөлімі Көкшетау қаласының № 7 жалпы орта білім беретін мектебі 8 сынып 3
8 Алдамжарова Гулбану Ақтөбе облысы Мәртөк ауданы, №3 Мәртөк орта мектебі 9 сынып 3
9 Мелдеханов Үсен Шымкент қаласы №90 дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектеп-гимназиясы 10 сынып 3
10 Қанаш Айғаным РББҰ Абай атындағы РММИ 10 сынып 3
11 Аманбек Айжан Алматы облысы Алматы облысы Көксу ауданы Жамбыл атындағы орта мектеп 8 сынып 3
12 Қабжан Армангүл Қостанай облысы № 15 жалпы білім беру мектебі 8 сынып 3
13 Қалдан Серік Түркістан облысы Ә. Байтанаев атындағы негізгі орта мектебі 9 сынып 3
14 Тілеуғазина Айсана Шығыс Қазақстан облысы ШҚО ББ Абай ауданы бойынша білім бөлімінің «Шәкәрім атындағы орта мектебі» КММ 11 сынып 3
15 Садыржан Ақжол Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы
Бостандық ОМ
9 сынып 3
16 Тоқтасынова Аружан Шығыс Қазақстан облысы Аягөз ауданы, №5 ЖОББМ 10 сынып 3
17 Төлеуғалиев Нұрлыбек Батыс Қазақстан облысы Ақжайық ауданы, Алмалы жалпы орта білім беретін мектебі 9 сынып 3
18 Бексұлтан Дарын Алматы қаласы №108 Жалпы білім беретін мектеп 11 сынып 3
19 Тұрсын Мерует Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау
ауданы Саумалкөл қазақ орта мектебі
9 сынып 3
20 Садақбаева  Інжу Маңғыстау облысы Маңғыстау ауданы, Шетпе гимназиясы 9 сынып 3
21 Құлажан Қарақат Нұр – Сұлтан қаласы  А.Құнанбаев атындағы №87 мектеп-гимназиясы 9 сынып 3
22 Дәулетбек Думан РББҰ Абай атындағы РММИ 11 сынып 3
23 Сауран Гүлзат Жамбыл облысы Жамбыл ауданы, Б.Бесбаев атындағы мектеп-гимназиясы 9 сынып 3
24 Букенова Аружан Қарағанды облысы Жамбыл атындағы мамандандырылған мектеп-интернаты 10 сынып 3
25 Қамбар Мөлдір Түркістан облысы "Абай атындағы жалпы орта білім беретін мектебі" КММ 10 сынып 3
26 Шолдан Назерке Маңғыстау облысы Ақтау қаласы, № 21 жалпы білім беретін мектеп 10 сынып 3
«Дарын» РҒПО-ның грамоталарымен:
1 Рашит Султана Ақмола облысы Ақмола облысы білім басқармасының Бурабай ауданы бойынша білім бөлімі Щучинск қаласының № 9 мектеп-гимназиясы 9 сынып грамота
2 Жоламан Диана Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қ.
№25 жалпы білім беретін орта мектеп
10 сынып грамота
3 Сәкенқызы Қарақат Атырау облысы Атырау облысы Құрманғазы ауданы Ы. Алтынсарин атындағы жалпы орта мектебі 9-сынып грамота
4 Алтынбеков Тұрсынбек Маңғыстау облысы Қарақия ауданы, № 7 жалпы білім беретін мектеп 10 сынып грамота
5 Жалғасбайқызы Дана Атырау облысы Атырау облысы Исатай ауданы Аққыстау орта мектебі 8 сынып грамота
6 Башарова Дарига Ақмола облысы Көкшетау қаласы,Абай атындағы (қазақ тілінде оқытылатын) дарынды балаларға арналған № 3 облыстық мамандандырылған мектеп-интернаты 8 сынып грамота
7 Қайратқызы Сабина Атырау облысы Облыстық дарынды балаларға арналған ұлттық гимназия 9 сынып грамота
8 Саттархан Мерей Шымкент қаласы №136 жалпы орта білім беретін мектебі 9 сынып грамота
9 Қызырқожа Мұратбек Алматы облысы Алматы облысы Панфилов ауданы Ш.Уалиханов атындағы орта мектебі 9 сынып грамота
10 Тоққожаев Жамбыл Қостанай облысы Б.Майлин атындағы № 7 мектеп-гимназиясы 10 сынып грамота
11 Болысбек Даниял Түркістан облысы Ш.Қалдаяқов атындағы мектеп-гимназиясы 11 сынып грамота
12 Шалқарқызы Қарақат Шығыс Қазақстан облысы ШҚО ББ Абай ауданы бойынша  білім  бөлімінің «Жалпы  білім  беретін  қарауыл  гимназиясы» КММ 8 сынып грамота
13 Нуртаза Диас Ақмола облысы Ақмола облысы білім басқармасының Атбасар ауданы бойынша білім бөлімі Атбасар қаласының № 7 жалпы орта білім беретін мектебі 8 сынып грамота
14 Аханай Аққалқа Жамбыл облысы Жамбыл ауданы, №1 орта мектеп 8 сынып грамота
15 Мұратбекова Ақерке Алматы қаласы №161 Лицей 10 сынып грамота
16 Жолмұханов Орынхан Ақтөбе облысы "Дарынды жасөспірімдерге арналған Ақтөбе облыстық мамандандырылған "Білім-инновация" лицей-интернаты" КММ 10 сынып грамота
17 Рысбайқызы Шаттық Атырау облысы Атырау облысы Махамбет ауданы А.Байтұрсынұлы атындағы орта мектебі 8-сынып грамота
18 Мекенбай Нұрай Шымкент қаласы №2 үш тілде оқытатын мамандандырылған мектеп-интернаты 9 сынып грамота
19 Жарылқасын Мейірхан Шымкент қаласы Кенесары Қасымұлы атындағы №82 жалпы орта білім беретін мектебі 8 сынып грамота

 

Ұлы ойшыл, қазақ әдебиетінің негізін салушы, теңдесі жоқ сөз зергері, сазгер, ағартушы Абай Құнанбаев - қазақ халқының ұлттық мақтанышы, мәдениетіміздің ажырамас бөлігі болып саналады. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің «Дарын» республикалық ғылыми-практикалық орталығы 2021 жылғы 24-27 тамыз күндері аралығында  жалпы білім беретін мектептердің білім алушыларының арасында ХХІІ республикалық Абай оқуларын (бұдан әрі – Абай оқулары) өткізеді.

Еліміздегі эпидемиологиялық жағдайдың тұрақсыздығына байланысты Абай оқулары онлайн форматта өткізілмек.

Абай оқуларының негізгі мақсаты: қазақ халқының әдеби мұраларын дәріптеу, мектеп оқушыларының классикалық әдебиттерді оқуға деген қызығушылықтарын арттыру. Абай және Шәкәрім шығармаларындағы эстетикалық  талғам мен тұлғалық қасиетті насихаттау, ұлылар поэзиясына, ұлттың рухани мұрасына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

Абай оқуларына облыстық кезеңнен жүлделі орын алған Қазақстанның барлық облыстарынан, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларынан, республикалық білім ұйымдарынан, ДББҰ «Назарбаев Зияткерлік мектептерінен» командалар қатысады. Әр командада 6 оқушыдан (әр номинацияға - 1 оқушы) және 1 жетекшіден болуы тиіс.

Абай оқуларының республикалық кезеңі 6 номинациядан тұрады:

1 номинация - «Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы» номинациясы – Абай өлеңдерін жатқа оқу конкурсы. (Қазылар алқасы бұл номинацияда оқушы жатқа білетін Абай шығармаларының санына байланысты бағалайды).

2 номинация - «Абайдың қара сөздері» номинациясы бойынша Абайдың қара сөздерін жатқа, мәнерлеп оқу. Бұл номинация бойынша Абайдың қарасөздерін толық білуі бойынша бағаланады.

3 номинация - «Абайдың ақын шәкірттерінің шығармалары» номинациясы бойынша Шәкерім Құдайбердіұлы, Ақылбай Абайұлы, Мағауия Абайұлы шығармаларын жатқа оқу.  Бұл номинация бойынша шығарма мәтіндерін жатқа, мәнерлеп айтуы, толық білуі бойынша бағаланады.

4 номинация - «Көңілім әнді ұғады» номинациясы – оқушының Абай мен Шәкәрімнің әндері мен күйлерін орындау шеберлігі бағаланады.

5 номинация - «Жүйріктен жүйрік озар жарысқанда»  номинациясы –оқушылардың өз шығармалары (поэзиялық) бағаланады.

6 номинация - «Ұлылар әлемі» Абай мен Шәкәрімнің шығармашылығына, рухани болмысына қатысты тақырыпқа (ұсынылған тақырыптардан таңдау) эссе жазу.

Абай оқулары қашықтықтан онлайн форматта Exam.net және Zoom платформаларының көмегімен ұйымдастырылатын болады. Сонымен қатар, қатысушы командаларды (6 оқушыны) дарынды балалармен жұмыс жөніндегі аймақтық орталықтарға жинау қажет.

Абай оқуларына қатысу үшін техникалық талаптар:

  • үздіксіз жоғары жылдамдықты интернетке ие компьютердің болуы (2 Мбит / с төмен емес);
  • қатысушының кабинетінде орнатылған немесе сыртқы бейнекамераның болуы;
  • барлық қатысушылардың компьютерлерінде Zoom платформасының орнатылуы.
  • микрофонның болуы;

Абай оқуларының ашылу салтанаты 2021 жылғы 24 тамыз күні сағат 11:00 де, жабылуы 27 тамыз күні сағат 17.00 де онлайн форматта өтеді.

Абай оқуларына қатысушыларды тіркеу үшін 2021 жылғы 18 тамызға дейін Google forms платформасында кестені толтыруларыңызды сұраймыз, сондай-ақ марапаттау рәсімі үшін қатысушының 9х12 мөлшерде (биіктігі – 120 мм, ені – 90 мм) суреті қажет, суреттегі артқы фонның түсі ақ болуы және артық заттың болмауы керек. (Суретті m.bidauletova@daryn.kz почтасына жіберу қажет).

Абай оқуларының ережесі www.daryn.kz сайтында орналасқан.

Абай оқуларының бағдарламасы, нұсқаулығы, сілтемесі қосымша берілетін болады.